Blefaroplastika - plastika horných a dolných viečok

 

Poklesnutá koža viečok, tukové vačky, poklesnuté viečka sú častý problém, ktorý s pribúdajúcim vekom stretáva veľa ľudí.

Očné viečka sú časťou tváre, na ktorej sa známky starnutia prejavujú najskôr. Vekom dochádza k strate elasticity kože viečok, preto sa vytvára nadbytok kože, oslabenie obalov tukových teliesok viečok a ich následné pretláčanie do podkožia, čím vznikajú charakteristické vačky, najmä na dolných viečkach. Nejedná sa len o estetickú vadu, ale aj funkčnú, nakoľko vyvoláva pocit únavy a bolestivosť očí. Zákrok sa zvykne vykonávať vo veku od 35 rokov, častejšie u žien, a je možné ho vykonať aj v mladšom veku, ak je indikovaný.

Operácia prebieha v miestnom znecitlivení, kde injekčne aplikujeme lokálnu anestézu do kože viečka. Odstraňujeme nadbytočnú kožu, tuk a sval z horných a dolných očných viečok. Dolné viečka je možné operovať aj transkonjuktiválne, to znamená, že rez nie je na koži, ale zvnútra na spojovke. Týmto spôsobom dokážeme vyriešiť tukové nadbytky dolných viečok. Samotný zákrok trvá do 1 hodiny.

Na záver sa koža zošije tenkým podkožným stehom. Rana sa prelepí tenkou sterilnou náplasťou, ktorá sa ponecháva na rane do vybratia stehov. Operácia prebieha ambulantne, hospitalizácia nieje nutná, po zákroku ide pacient domov. Po zákroku obmedzte  prácu s počítačom a sledovanie TV po dobu jedného týždňa.

Operácie horných a dolných viečok sú jeden jedným z najčastejších operačných zákrokov v plastickej chirurgii.

Výsledná jazva je na horných viečkach umiestnená v prirodzenom záhybe viečka, na dolnom viečku je tesne pod riasami. Zákrok neodstraňuje vrásky okolo očí a polohu obočia, na toto sú vhodné ďalšie zákroky plastickej chirurgie.

Ak je zákrok prevedený kvalifikovaným plastickým chirurgom a s kvalitným vybavením, komplikácie sú zriedkavé a minimálne. Hojenie je proces, ktorý prebieha postupne; ružovšie jazvy blednú 6 a viac mesiacov po zákroku, neskôr sa stávajú takmer neviditeľné a vyblednuté.

Po operácii má pacient sterilné krytie na rane a aplikuje si lokálne chladivé obklady v operovanej oblasti. Stehy sa odstraňujú na 5-7 deň, návrat do práce je možný po 5-14 dňoch, podľa rozsahu zákroku a pooperačného priebehu. Po 10 dňoch je nutné začať s masírovaním jazvy. Jazvu nie je vhodné vystavovať slnečnému žiareniu, nakoľko môže dôjsť k hyperpigmentácii jazvy. Preto je treba potrebné chrániť sa slnečnými okuliarmi s vhodným tvarom rámu a krémom s vysokým UV filtrom. Týmto zákrokom sa dosahuje viditeľné omladenie tváre. Konečný efekt operácie je zrejmý až po 4-8 týždňoch. Účinok operácie je dlhodobý.

Využite možnosť objednať sa na konzultáciu v našom zariadení v Bratislave.

Volajte  +421 944 202 244, alebo použite objednávací formulár.

 

FAQs-  Plastika horných a dolných viečok – Blefaroplastika

Je zákrok bolestivý?
Zákrok prebieha v lokálnej anestéze a počas zákroku pacienti nepociťujú bolestivosť.

Ako často sa zákrok vykonáva?
Plastika viečok patrí medzi najčastejšie vykonávané zákroky v plastickej chirurgii.

Ako dlho trvá operácia?
Zákrok trvá 45-90 minút, podľa rozsahu zákroku a náročnosti stavu.

Budem mať po zákroku zaviazané oči?
Nie, po zákroku nebudete mať bandáž cez oči, váš zrak nijako neobmedzíme. Zalepená je len operačná rana. Je ale doporučené chrániť okoločnú oblasť slnečnými okuliarmi, na zakrytie opuchov a náplaste. Po zákroku je vhodné ladovať ( chladiť) operovanú oblasť na prvé 2-3 dni.

Kto je vhodný kandidát na tento zákrok?
Všeobecne, pacient, ktorý javí nejaké známky starnutia v oblasti okolo očí. Koža očných viečok je veľmi tenká a starnutie sa prejavuje v tejto lokalite skôr ako v inej oblasti tváre, preto zákrok zvykneme vykonávať od veku 35 rokov, samozrejme horná hranica nie je ohraničená a zákrok vyhľadávajú aj klienti po 70tke.

Je výsledok dlhodobý?
Áno, väčšina klientov vystačí s jednou procedúrou blefaroplastiky počas života.

Môžem očakávať viditeľné jazvy po zákroku?
Zákrok sa plánuje a vykonáva tak, že jazvy sú umiestnené v prirodzených líniách a záhyboch kože, aby sa minimalizovala ich viditeľnosť. Samotné zošitie operačnej rany sa vykonáva tenkým podkožným ( intradermálnym) stehom, tým minimalizujeme stopy po operačnom zákroku. Jazvy postupom času blednú a sú nenápadné.